sobota, 30 lipca 2016

Style we wnętrzach - Prowansja: dom pachnący lawendą

Styl prowansalski, najbardziej rozpoznawalny i lubiany styl w naszym kraju. Nawet jeśli całe mieszkanie, czy dom nie jest urządzony w tej stylistyce, to przynajmniej jego pojedyncze detale, elementy wystroju znajdują się w salonach i sypialniach. Wynika to z faktu, że lubimy mieć to co aktualnie modne, na topie, to co w magazynach wnętrzarskich, ale nie stać nas na gruntowną przemianę. Zatem fundujemy sobie namiastkę klimatu. Najczęściej kupowane są lampiony, świeczniki, poduszki, wazony, zawieszki.
Gdzie kupujemy? Niestety, jeśli ma to być namiastka, to i zakupy w sklepach stanowiących namiastkę wnętrzarskich salonów z wystrojem wnętrz. Niestety.

Skąd się wziął styl prowansalski?

Prowansja to region w południowo-wschodniej Francji nad Morzem Śródziemnym. Znakiem rozpoznawczym jest lawenda, malownicze krajobrazy kojarzone ze słońcem, winem. 
Trend ma być kojarzony z ciepłem domowym, sielskością wsi. To elegancja i wieczne wakacje w jednym. Przeplatają się klimaty dworskie i wiejskie, szyk paryskiej arystokracji.Motyw w dekorowaniu

Przewodnim motywem dekoracyjnym są malowane kwiaty, najczęściej lawendy, kiście winogron, zioła suszone, kamień, drewno.Kolorystyka

Najpowszechniejszym kolorem jest biel. W każdym możliwym odcieniu, od ciepłych do zimnych, poszarzałych. Inne w sporej przewadze to błękity, fiolety, szarości, żółcienie, terakota, oliwkowa zieleń. 
Kolorystyka we wnętrzach ma w znaczący sposób wpływać na nastrój i atmosferę. Koić zmysły.Kolor ścian


Ściany mają przechodzić w łagodne barwy, popielate szarości, stłumione błękity, szaro-błękitne tonacje, jasne kremy lub rozwodnione lawendy. Zbyt gładkie i równe ściany mogą wyglądać nie do końca naturalnie i prawdziwie. Szczególnie dobrze prezentują się tynki cementowe, z surową fakturą. W stylu prowansalskim dobrze widziane są spękania, zatarcia, matowość. Bez jaskrawości. 

Desenie

Prowansja to przede wszystkim kwiaty, które dobrze łączą się z pasami i kratą. Nieodzownym elementem dopełniającym wnętrza są bibeloty, lampeczki, świeczniki, miękkie poduchy i pufy.

Meble

Meble w znacznym stopniu drewniane. Najczęściej jest to drewno bielone. Ich kolorystyka, wzór, rzeźba, przetarcia wprowadzają do wnętrz harmonię, łagodność.
 

Gdzie kupujemy? 

Niestety, ponieważ w naszych domach chcemy namiastki Prowansji, to i zakupy robimy w sklepach stanowiących namiastkę wnętrzarskich salonów z wystrojem wnętrz. Warto zatem kupić mniej, ale lepszych rzeczy, resztę uzupełnić rękodziełem. Nie, nie tym kupionym. Własnym !

Rozwiązaniem jest wersja równie niedroga, ale bardziej odmienna, wyróżniająca nas spośród identycznych rzeczy dostępnych w sklepach i sieci. Zróbcie sobie Prowansję sami z tego czym już dysponujecie w domu. 


Pchli targ

Ewentualnie warto poszukać na targach staroci i w sieci z używanymi meblami. Naprawdę można wyszukać perełki i z pomocą farby kredowej stworzyć niepowtarzalny klimat i wystrój wg własnego uznania. 
Ten kredens powyżej jest akurat moją własnością, niedawno nabyty drogą kupna na Allegro Alleluja! Czy go pomaluję? Nie. Zostaje taki, naturalny, oryginalny. I to wokół niego będę budować resztę wystroju. Ale o tym w innym poście ...

Metamorfozy

Co można zrobić ze staroci? Parę przykładów z dodatkiem farby kredowej. 

 

  


Jaki jest najlepszy styl?

To Twój własny styl.

Miłego urządzania


Wioletta Foto źródła: podroze.onet.pl, pixabay.com, homebook.com. murator.pl, weranda.pl, 
westwing.pl, e-tkaniny.pl, meble.pl, urzadzamy.pl, dekoracjadomu.pl, pomalujmebel.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz