czwartek, 7 lipca 2016

Malowanie boazerii i paneli ściennych - relikt przeszłości w nowej odsłonie

Jak już wiecie, że farbami kredowymi można malować wszystko, także ściany. Nic trudnego.
Dziś przedstawiam spektakularną metamorfozę pewnej małej kuchni w pewnej małej Pracowni. Styl vintage i owszem lubię, ale są pewne detale, które i mnie nie kręcą. Panele ścienne, moda z lat '90 i boazerie wszechobecne na ścianach i sufitach, w przedpokojach i łazienkach, na poddaszach i piwnicach znane od kilku dekad. To jest ten moment, żeby to zmienić. 


Wraz z ekipą serwisu internetowego Urzadzamy.pl przygotowałam dla Was film wideo z instrukcją jak pomalować farbą kredową ścianę wykonaną z paneli mdf w okleinie pcv. 
Film do obejrzenia TUTAJ KLIKNIJ


Jak zawsze najpierw myjemy, odtłuszczamy powierzchnię. Użyjcie do tego kuchennego detergentu, po prostu płynu do naczyń, ciepłej wody, gąbki. Powierzchnia przed malowaniem musi być sucha.

Panele czy boazerię lakierowaną malujemy w te sam sposób. Zacznij od malowania łączeń listew cieńszym pędzelkiem, np. takim do malowania szprosów, jest w kształcie stożka.


Pełne deski paneli czy boazerii maluj wałkiem typu Flock (ma mały meszek niczym welur, aksamitka). Są do kupienia w moim sklepie w różnych rozmiarach, wraz z uchwytami. Jeśli chcesz podkreślić bardziej surowy styl, z efektem postarzenia maluj pędzlem o sztywniejszym włosiu, wówczas zostaną smugi i ślady pędzla. Po pomalowaniu wszystkich niezbędnych warstw możesz na krawędziach zrobić papierem ściernym przecierki postarzające, a nawet użyć wosków postarzających. 

Po godzinie maluj kolejną warstwę w tej samej kolejności: łączenia desek pędzlem, potem deski wałkiem. Malowałam farbą z serii Vintage w kolorze Casa Blanca. Nie woskowałam, nie lakierowałam. 
To szybka,łatwa i tania metamorfoza ściany. Zużyłam jedną litrową puszkę farby, malując trzy warstwy dla pełnego krycia. 

Co myślicie? 
W.3 komentarze:

  1. To panele drewniane czy mdf. Efekt super

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy takie panele mogę pomalować farba akrylową matową np. Dulux ? :) mam panele, które mają taki perłowy wygląd, będzie się dobrze trzymać farba? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawian

    OdpowiedzUsuń