wtorek, 27 lutego 2018

WABI-SABI. Nowy trend we wnętrzach 2018

Zmiany zmiany zmiany ... No cóż. Trendy we wnętrzach zmieniają się w takim tempie, że ledwo co polubiłam jedno już czas dowiedzieć się więcej o kolejnym. Wiele mieszkań, domów nosi ślady skandynawskich surowych bieli, postarzanych schabby chic mebli, vintage, własnoręczne przeróbki. Hity 2017 roku duński styl hygge  i szwedzkie lagom idą w odstawkę? 

Na horyzoncie pojawił się nowy trend w designie - WABI-SABI. Brzmi tajemniczo, jak nazwa pikantnego dania z Dalekiego Wschodu. H I S T O R I A 

Styl WABI-SABI ma swoje korzenie w japońskiej sztuce naturalnego piękna, surowości, niedoskonałości, naturalizmu, buddyjskie klimaty. Tu przeważa skromność, subtelna prostota, starość bez naprawiania, upiększania. Jak w stylu vintage liczy się historia, przeszłość. Pięknie starzejąca się natura. 
K O L O R Y 

Paleta kolorów skupia się na odcieniach bieli, kolorach ziemi, szarościach, niejednorodne. Ma być naturalnie, ale nie zimno. Jasne barwy powiększają wnętrze, tutaj mają je ocieplić. 
Ś C I A N Y 


Pożądane są chropowate, podniszczone ściany, odpadające tynki, surowa cegła. Metodą jest pozostawienie śladów użytkowania, potwierdzając tym samym, że wnętrza są zamieszkałe. Nawet ślady poprzedników. Historia i przeszłość. 
C E R A M I K A 


Najlepsze są naczynia ręcznie robione. Nawet te przez Ciebie. Rękodzieło w tej dziedzinie kwitnie, jest coraz więcej pracowni oferujących piękne misy, talerze, dzbany. Jeśli będą stare, obtłuczone to nada to charakteru całości. Meble, wyposażenie  charakterystycznie nadgryzione zębem czasu to dla miłośników stylu vintage chleb powszedni, bez trudu znajdą takie cuda na targach staroci. 

N A T U R A   O R G A N I C Z N E   M A T E R I A Ł Y 


Kolejny przewodni temat to drewno, najbardziej wartościowe dla Japończyków to te z odzysku, stare konary, dechy, surowe nie malowane. Naturalny kamień, cegła, surowy beton na posadzkach. Recykling nie jest nam już obcy, lubimy pozyskiwać stare materiały do nowych aranżacji. Jest to dość łatwe, ponieważ ważna jest asymetria, niedokładność, wręcz ascetyczny wygląd. T K A N I N Y 

Najbardziej doceniany w tych stylizacjach jest len w każdej grubości, fakturze i kolorze. Jedyna tkanina, która pognieciona wygląda dobrze i nas nie denerwuje. Len ma mnóstwo zastosowań od odzieży, po pościele, zasłony, tapicerkę. Stylizacje z jego użyciem nadają nostalgicznego klimatu, co wpisuje się w design WABI-SABI. Należy podkreślić, że naturalne składniki naszych wnętrz są przyjazne dla naszego zdrowia.
I S T O T A   P R O S T O T Y

Mniej znaczy więcej, mawiają. Kultura WABI-SABI naucza aby ograniczać ilość posiadanych przedmiotów, a skupiać się na najważniejszych, które pełnią kilka funkcji jednocześnie. Tym samym stawia na jakość. Liczy się kunszt. Warto kupić przedmiot najlepszy, ale nie najdroższy. To nie zawsze idzie w parze.  
Dbałość o nasze dobra materialne jest ważna, szanujmy je, opiekujmy się nimi. Kiedy się zepsują naprawmy. Cieszmy się z ich używania na co dzień. To tworzy ich historię, osobowość. Nadaje sens twojemu bytowi. T W O R Z E N I E WABI-SABI

Jeśli zamierzasz skorzystać ze stylu WABI-SABi we wnętrzach jako inspiracji, musisz pamiętać, że tego stylu nie da się zastąpić innym stylem. Błędem jest myślenie, ze stylizacją schabby chic uzyskamy ten efekt. Schabby to mnóstwo dodatków tworzących klimat, sztuczne postarzanie, natomiast w WABI-SABI mamy do czynienia z absolutnie naturalnymi efektami, których efekt końcowy powstawał latami. To także minimalizm i prostota. Stan posiadania ogranicza się i dąży do uproszczenia życia. 
Mam nadzieję, że tą krótką lekturą zainspirowałam Was do działania na rzecz natury, swobody, niewymuszonego minimalizmu i kreatywności. 

Wioletta

Żródła:

https://www.polskatimes.pl
https://www.fpiec.pl
https://sommersplayground.files.wordpress.com
https://www.shadowplaydesign.co.uk
https://www.wooden-blinds-direct.co.uk
http://www.jeannedarcliving.dk
http://designyourinterior.pl
http://www.behr.com
https://www.tes.com
http://www.redhousewest.com
https://www.italianbark.com
https://mom.maison-objet.com
http://www.simplicityinvogue.com
https://medium.com9 komentarzy:

 1. Styl wabi-sabi- bardzo ciekawy. Meble i dodatki bardzo proste, ale ze smakiem. Można się zainspirować. Pozdrowienia. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej! Ostatnio zafascynowały mnie zagraniczne style wystroju wnętrz, zwłaszcza włoska. Widać, że znacie się na rzeczy, więc czy moglibyście mi powiedzieć jakiego producenta mebli do salonu polecacie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy ten trend, podoba mi się taki styl we wnętrzach! Szukamy z żoną teraz jakichś solidnych mebli do jadalni, krzesła, stół, najlepiej klasyczne i które nie wyjdą zaraz z mody. Znaleźliśmy ciekawe modele od szynaka meble ale jeszcze zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie to wygląda. Osobiście jestem zwolennikiem przebywania w nowoczesnych wnętrzach i wole proste, minimalistyczne meble oraz dodatki, więc w swoim mieszkaniu mam właśnie takie, aczkolwiek, kiedy widzę taki styl w kawiarni, restauracji, czy u znajomych to nie mogę przestać się zachwycać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego co wiem to taki trend panuje już od kilku lat (styl rustykalny). WABI-SABI jest fajnie, jeśli ma się oryginalny pomysł i całe wnętrze w jednym stylu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wabi-sabi to styl, który mówi, że nie wszystko musi być idealne i to mi się najbardziej podoba. Nie chodzi oto o oczywiście, żeby zrobić coś na łapu capu, raczej nie wszystko musi być tak sterylne i w końcu można trochę odejść od modnego jeszcze standardowego minimalizmu. Jak najbardziej jestem za, a Twój projekt jest ukazaniem w Wabi-sabi tego co najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak wiele nakładu pracy wymaga takie odnowienie mebli? Mam kilka egzemplarzy które bardzo chętnie bym wykorzystał w celach "naukowych" do odnowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Trzeba przyznać że takie meble, dodatki robią wrażenie i bardzo fajnie prezentują się we wnętrzu. Zdecydowanie jestem za i mega mi sie to podoba

  OdpowiedzUsuń